Rodzaje podatków w Polsce
Większość osób słysząc hasło „podatki”, zaczyna się denerwować. Niezależnie czy mamy do czynienia z osobą prywatną, czy właścicielem firmy, organizacji pozarządowej, wszystkich stresują szybko zmieniające się przepisy podatkowe, które same w sobie są już skomplikowane. Jakie podatki występują w naszym kraju? Czego dotyczą? I jak sobie z nimi poradzić?
Biuro rachunkowe rozwiązaniem problemów
Przepisy prawa podatkowego w Polsce, są dość skomplikowane i aby być z nimi na bieżąco, warto korzystać z pomocy biura rachunkowego. Mamy wtedy pewność, że wszelkie deklaracje wypełnione i złożone zostaną w terminie i do odpowiednich urzędów. Podatki od lat budzą wiele kontrowersji, głównie przez częstotliwość zmian obowiązujących przepisów.
Podatkiem nazywamy przymusowe i bezzwrotne świadczenie, które wpłacane jest do kasy państwa. Kwoty te wykorzystywane są do późniejszego opłacania publicznych instytucji, jak szkoły, szpitale, wsparcie osób potrzebujących czy budowy dróg, z czego korzystają wszyscy obywatele.
Rodzaje podatków bezpośrednich i pośrednich w Polsce
Występujące w kraju podatki różnią się tym, kogo dotyczą, co jest opodatkowane i w jaki sposób ta opłata jest ściągana. Do podatków bezpośrednich, które podatnik sam musi opłacić w urzędzie skarbowym, zalicza się podatek:
- dochodowy od osób fizycznych (PIT),
- dochodowy od osób prawnych (CIT),
- rolny,
- leśny,
- od nieruchomości,
- od czynności cywilnoprawnych,
- od spadków i darowizn,
- od środków transportowych,
- od wydobycia niektórych kopalin,
- tonażowy,
- zryczałtowany podatek od wartości sprzedanej produkcji (źródło: podatki.gov.pl).
Odprowadzane są również podatki od sprzedaży detalicznej, instytucji finansowych czy dochodów kapitałowych. Podatki pośrednie, które zawarte są w opłatach wnoszonych za konkretne towary i usługi to przede wszystkim podatek od towarów i usług (VAT), podatek akcyzowy i podatek od gier. Lokalnie mogą występować opłaty targowe, uzdrowiskowe, miejscowe, reklamowe, za przekształcenie gruntu, planistyczne oraz od posiadania psa.