Na czym polega ryczałt ewidencjonowany?
Ryczałt ewidencjonowany jest jedną z uproszczonych form opodatkowania działalności gospodarczej. Ta metoda rozliczania z fiskusem zakłada pobór opłat wyłącznie od uzyskanego przez działalność przychodu, bez uwzględniania żadnych jej kosztów. Mimo że ten sposób opodatkowania dostępny jest zarówno dla spółek osobowych, jak i indywidualnych przedsiębiorców, nie każdy typ działalności gospodarczej może z niego skorzystać!
Ryczałt ewidencjonowany nie dla wszystkich
Art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym zaznacza wyraźnie, że ta forma rozliczania nie dotyczy osób opłacających świadczenia w formie karty, a także korzystających w danym momencie z czasowego zwolnienia od płacenia podatku dochodowego. Oprócz wspomnianych sytuacji wykluczeni z grona potencjalnych ryczałtowców są również przedsiębiorcy czerpiący przychody z działalności takich jak apteki, lombardy, a nawet sklepy z częściami samochodowymi.
Obowiązki ryczałtowców
Na przedsiębiorcach i spółkach opodatkowanych przez ryczałt ewidencjonowany ciąży obowiązek przestrzegania kilku reguł. Przede wszystkim, jako że podstawę opodatkowania stanowi osiągnięty przez firmę dochód, do rejestracji tej informacji wymagane jest prowadzenie uproszczonej księgowości. Prowadzenie ewidencji przychodów ryczałtowca prowadzi się osobno dla każdego roku i obejmuje ona wyłącznie wpływy działalności, bez uwzględnienia dodatkowych kosztów - wartość ta przy ustalaniu wysokości podatku nie jest bowiem brana pod uwagę. Wspomniana ewidencja prowadzona może być zarówno w formie odręcznej, jak i z wykorzystaniem specjalistycznych programów komputerowych, najważniejszym aspektem jest bowiem przejrzystość i jednakowy dla całego dokumentu sposób formatowania. Oprócz wymienionego obowiązku spółka musi również przechowywać dowody zakupu towarów i dysponować nimi swobodnie w momencie niezapowiedzianej kontroli urzędu skarbowego.